تأخیر در دریافت حقوق و ...

با سلام
من در یک شرکت خصوصی به مدت ۲۷ ماه کار کرده‌ام و حدود ۸ ماه است که ترک کار کرده‌ام (در فاصله‌ی ۲ ماه همه‌ی همکاران‌م ترک کار کرده‌اند).
از سال ۸۸ تا ۹۰ آنجا بوده‌ام و فقط برای سال ۸۹ قرارداد کار دارم.

۱. بیمه: ۱۱ ماه بیمه‌ی من رد نشده (به‌صورت منقطع و هر سال حدود ۳، ۴ ماه) و قرار بوده که با جریمه‌هایش رد شود که تا به حال نشده است. به اداره‌ی بیمه رفتم و گفتند که فقط اگر شکایت کنم، این امکان هست که اداره‌ی بیمه از کارفرما، حق بیمه را وصول کند و سوابق‌م درست شود.

۲. تمامی دریافتی‌هایی که داشته‌ام، به‌صورت علی‌الحساب بوده است و هیچ حقوقی را سر ماه نگرفته‌ام.

۳. بعد از این ۸ ماه هنوز میزان طلبم مشخص نیست.

۴. پاداش و سنوات هم تابه‌حال نگرفته‌ام (به‌صورت زبانی در هنگام عقد قرارداد، طبق خواسته‌ی کارفرما از این حق گذشته بودم)

۵. پروژه‌ای را در این دفتر کار کرده‌ام که به‌صورت مسابقه بوده (اتفاقن پدرم آن مسابقه را ترتیب داده بود) و قرار بوده که با برنده، قرارداد بسته شود. در پایان با رییس شرکت (کارفرما) بر سر مالکیت طرح مشکل پیدا کردم و ایشان آن مدت از حقوق من را از من کم کرد (در نتیجه‌ی مسابقه، پروژه برگزیده نشد).

۶. برای سال ۹۰ هم قرار بود افزایش حقوق داشته باشم، که به‌صورت کلامی پذیرفته شده بود؛ ولی پس از چند ماه هم انجام نشد و هم مدیر شرکت گفتند که میزان آن را یادشان نمی‌آید و اگر قرار باشد، این کار را بکنند، باید برای همه انجام دهند و... و انجام ندادند.

اکنون می‌خواهم بدانم :

۱. آیا با شکایت، می‌توانم به حقوق‌م دست پیدا کنم (به علاوه‌ی پاداش و سنوات و...) و حدودن در چه مدتی؟

۲. آیا احتیاج هست که وکیل بگیرم؟ (معمولن حق‌الوکاله چه‌قدر است؟)

۳. آیا بابت پروژه‌ای که حقوق‌م را کم کرده‌اند، می‌توانم حقوق‌م را دریافت کنم؟

۴. آیا بابت دیرکرد در دریافت مطالبات‌م، حق قانونی‌ای دارم که هزینه‌ای درخواست و دریافت کنم؟ (با توجه به این که اگر در همان زمان، حقوق‌م را دریافت کرده بودم، می‌توانستم با آن، کاری/سرمایه‌گذاری‌ای کنم و اکنون آن پول، ارزش‌ش کم‌تر شده است)

۵. آیا می‌توانم درخواست افزایش حقوق برای سال ۹۰ داشته باشم؟

۶. آیا قانونن غیر از مطالبی که عنوان کردم، حقوق دیگری هم دارم که مطالبه کنم؟

۷. آیا می‌توانم برای این ۸ ماهی که بیمه‌ام از هیچ کجا رد نشده (منظور از زمان ترک کار است)، کاری کنم یا خودم آن هزینه را پرداخت کنم؟

۸. برای شکایت چه مدارکی لازم دارم؟

۹. آیا از نظر قانونی می‌توانم به صدای ضبط‌شده‌ی طرف مقابل‌م استناد کنم؟ (و اصلن اجازه‌ی ضبط صدا وجود دارد؟)

۱۰. نمونه‌ی یک قرارداد با یک شخص حقیقی را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

وضعیت: باز (پاسخ رایگان)
مهارت: -
1 پاسخ
3,056 بازدید
تاریخ ثبت: ۱۳۹۱/۰۲/۲۳ ۲۳:۰۹:۰۹