جایگزنی نمودن دریافت ارش به جای فسخ در خیار عیب

حضور اساتید و مشاوران محترم
‏- احتراماً به استحضار می رساند که اینجانب در شهریور ماه سال جاری از طریق قولنامه ای عادی نسبت به خرید ‏یکدستگاه اتومبیل اقدام نمودم.‏
‏- اما از آنجا که اتومبیل یاد شده دارای معایبی بود که فروشنده آنها را اظهار نکرده بود، پس از اطلاع و حصول ‏اطمینان از معایب یاد شده از طریق کارشناس رسمی، با تنظیم دادخواستی به یکی از شعب شورای حل اختلاف، ‏مراتب فسخ قرارداد را به استناد خیار عیب، از محضر شورا خواستار شدم،
‏- که با توجه به مدارک و مستندات ارائه شده، حکم فسخ قرارداد از تاریخ انعقاد تأیید و به خوانده اعلام گردید.‏
‏- اما از آنجا که خوانده در موعد مقرر نسبت به رأی اعلامی اعتراضی نکرد، حکم فسخ قرارداد قطعی شد.‏
‏- با توجه به اجرایی نبودن حکم صادره، خوانده تاکنون هیچگونه اقدامی جهت فسخ قرارداد و یا پرداخت ارش ‏نکرده است.‏
حال با توجه به مراتب فوق سئوالات زیر مطرح است :‏
‏1- در صورت اقدام ننمودن خوانده به فسخ و پرداخت ثمن، حق و حقوق و اختیارات من نسبت به مبیع چیست؟ آیا حق تصرف در مبیع را دارم یا خیر؟
‏2- از آنجا که با توجه به افزایش قیمت اتومبیل در ماه های اخیر، فسخ قرارداد و دریافت اصل ثمن و خسارات ‏مربوطه در حال حاضر به صرف و صلاح من نیست، آیا با وجود اختیار نمودن حق فسخ، امکان جایگزین نمودن ارش بجای فسخ را ‏دارم یا خیر؟ ‏
‏3- با توجه به اینکه اتومبیل هنوز به نام اینجانب نشده است، آیا می توان الزام به تنظیم سند و پرداخت ارش را ‏همزمان طی یک دادخواست تقاضا نمود؟

وضعیت: باز (پاسخ رایگان)
مهارت: -
1 پاسخ
3,597 بازدید
تاریخ ثبت: ۱۳۹۰/۱۲/۲۳ ۱۷:۲۶:۵۶